Анкета:
Кое училище бихте избрали за следващата учебна година?
|
Работа по проекти
Проект „Успех”
Информация за извънкласните дейности в 26. СОУ „Йордан Йовков” за 2014 – 2015 година
№ 1
Репродуктивно и сексуално здраве
Цел / Дейност:
Целта на клуба е да се разширят и задълбочат знанията на учениците за строежа и функциите на човешкото тяло, а също и да се повиши нивото на здравната култура и половото общуване.
Възраст на участниците:
9-12 клас
Ръководител: Антония Илиева |
№2
Млад еколог
Дейност:
Занимава се със здравословния начин на живот, природозащитна дейност, природните богатства на планините около нас, състоянието на околната среда в София.
Възраст на участниците:
4 клас
Ръководител: Анжела Цонева |
№3
Млад огнеборец
Цел / Дейност:
Възпитава във физическо здраве, групова игра, колективизъм и здравословен начин на живот; подготвя учениците за съзтезания по млад огнеборец. За 6 години клубът е донесъл
10 купи.
Възраст на участниците: 5-8 клас
Ръководител: Владимир Власаков |
№4
Робинзон
Цел /Дейност:
Извеждане на децата от постоянната им среда в неизвестността, изграждане на умения за оцеляване, ориентиране чрез игри, качествено общуване.
Възраст на участниците:
5-8 клас
Ръководител: Генадий Матвеев |
№5
Аз чета
Дейност:
Запознава учениците с историята на буквите, книгите, библиотеките у нас и по света. Целта е приобщаване към четенето, чрез нетрадиционни форми и методи – илюстриране на книжки, театрални сценки, изработване на макет на книжно тяло и мн. др.
Възраст на участниците:
2-5клас
Ръководител: Михаела Илиева |
№6
Журналистика
Дейност:
Дейността на клуба включва усвояване на знания и умения за писане на журналистически текстове: информационна бележка, репортаж, интервю, есе. Заедно с това се усъвършенстват знанията по роден език. Младите журналисти се обучават как да отразяват важни училищни събития и подготвят материали за електронното издание на училищния вестник „26-то Днес”.
Възраст на участниците: 7 клас
Ръководител: Пролетка Николова |
№7
Непознатият свят на книгата
Дейност:
Занимава се с литературните произведения през XX век и различни автори, които не се изучават в часовете по литература в училище.
Възраст на участниците:
12 клас
Ръководител: Ивон Каменска |
№8
Забавна и полезна математика
Дейност:
Целта на клуба е да събуди интереса и обичта на учениците към математиката. Чрез заниманията се развива логическото мислене, интелекта, креативността, въображението.
Възраст на участниците:
5-6 клас
Ръководител: Теодора Богданова
|
№9
Екораница
Цел / Дейност:
Целта на клуба е опознаване на различни природни и културни забележителности, събуждане на любовта към родината.
Посещават се различни обекти, близо и далеч, пътува се главно с влака. Интересът е голям.
Възраст на участниците:
5-12 клас
Ръководител: Елена Константинова
|
№10
Общуване чрез танци – народни танци
Дейност:
Запознаване с българския танцов фолклор, най-характерните образци и български традиции.
Възраст на участниците:3 клас
Ръководител: Любка Стефанова |
№11
Приложна етнография
Дейност:
Занимава се с ръкоделие и с обичаите, свързани с различните празници.
Възраст на участниците:
10 клас
Ръководител: Светлана Радева |
№12
Дизайн
Цел / Дейност:
Целта на клуба е учениците да изградят собствен усет към модата, съчетаването на цветове, шарки и аксесоари, естетическо чувство към стилното, практичното и красивото. Да развият сръчността си и да осъществят собствените си творчески идеи.
Възраст на участниците:
3-4 клас
Ръководител: Искрена Иванова |
|
Училището като център в общността
„Училището като център в общността“ е проект, който ще стартира през февруари в 13 училища в страната. Целта на проекта е училището да бъде отворен и многофункционален център, който създава, поддържа и свързва общността от ученици, учители, родители и други участници в обществения живот на дадено населено място.
Спечелилите участници бяха обявени на събитие, което се проведе в залата на Френски институт в България. Специална част от церемонията беше публичната лекция на Крис Джоунс, международен експерт в сферата на създаване и развитие на общностни училища. В нея тя разказа за прилагането на модела в 55 страни по света. По нейните думи, учениците на 21 век трябва да бъдат конкурентноспособни, креативни, предприемчиви, адаптивни в работата в различна културна среда, да правят информирани избори за своето здраве и бъдеще.
„Развиването на училището като общност е един от начините за постигане на така желаните промени в образованието, за подобряване на средата и климата в училище, за активно включване и участие на различни партньори от общността в училищния живот и за припознаване на училището като място за събиране и вземане на важни за общността решения“, каза Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата.
13-те училища, в които ще започне проектът, бяха избрани след конкурс, който стартира в края на октомври 2014 г. със 167 кандидатури от цялата страна. Училищата бяха селектирани на 3 етапа.
На третия етап от селекцията, училищата бяха посетени на място от външни оценители , наети от Национална мрежа за децата, като бяха проведени интервюта с директори, учители, ученици, родители и партньори на училището.
Участието на 26. СОУ бе подкрепено от училищното настоятелство, училищният парламент, Община Витоша, Народно читалище „Братя Миладинови “ и Сдружение за Княжево.
Полицентрично инспектиране на мрежа от училища
Проект по програма Еразъм+ на Европейския съюз.
Цел на проекта – подобряване на работата в училище и решаване на проблеми, основаващи се на добрите практики и сътрудничество между отделните училища, участници в мрежата.
Разработва се в партньорство между четири Европейски страни – Англия, Ирландия, Холандия и България.
|
Партньори:

|