Първоначално хората записвали различни текстове върху дърво, камък и метал, върху глинени плочки, които после изпичали.
Египтяните създали папируса. Те използвали едноименно растение, което се срещало в изобилие по бреговете на река Нил. След дълга и трудна обработка на стъблата получавали листове, на които записвали различни текстове. Най-старият папирус, достигнал до нас, е на 5 000 години. Някои египетски библиотеки притежавали по 30 000 свитъка, които замествали съвременните книги. Благодарение на папирусите и до днес са запазени за живота в Древен Египет.
Когато египетските фараони наложили забрана да се изнася папирус в останалия древен свят, в гръцкия град Пергам бил създаден пергаментът. Той се получава при обработването на телешки, агнешки и заешки кожи. Пергаментът се използва в Европа векове наред за създаване на книги.
Хартията, която използваме днес, е изобретена в Китай преди около 1 300 години. Легендата разказва, че един мъдрец наблюдавал как една оса строяла гнездото си. Тя дъвчела парченца бамбук и правела малък лист хартия, която използвала, за да построи гнездото си. Мъдрецът, следвайки примера на осата, направил смес от бамбук и вода, след което разстлал листа да се изсуши на слънце. Така направил първата хартия. След 100 години тя станала известна на арабите и чак 700 години по-късно стигнала до Европа. Днес хартията се изработва в целия свят основно от дървесината на борове, ели и смърчове.
НА КАКВО ПИШЕЛИ ХОРАТА
04.06.2014